Bemutatkozunk
2002-ben alakult meg a Szemere Gyula anyanyelv-pedagógiai kutatócsoport az Eötvös Loránd Tudományegyetemen a Magyar Nyelvtudományi Társaság keretében. A kutatócsoport tagjai a tanítóképző főiskolák, a tanárképző intézmények és a gyakorlóiskolák pedagógusképzéssel foglalkozó szakemberei, valamint meghívott kutatók és oktatók. A kutatócsoport elméleti kutatásaival és gyakorlati munkáival az anyanyelvi nevelés fejlesztését kívánja szolgálni.
A kutatócsoport megalakulása óta az anyanyelvi nevelés különféle területeivel foglalkozott: az anyanyelvi nevelés módszereivel és munkaformáival, a szövegértés fejlesztésének elméletével és gyakorlatával, a funkcionális szemléletű grammatikatanítás és a fogalmazástanítás kérdéseivel, interaktív táblás magyar nyelvi tananyagok kidolgozásával.
A kutatócsoport vállalt feladata: a Magyar Nyelvtudományi Társaság Magyartanári Tagozatának szakmai védnöksége. Tagjai rendszeresen közreműködnek az országos anyanyelv-tanítási verseny megszervezésében, az Anyanyelv-pedagógia folyóirat működtetésében, a Vályi András anyanyelv-pedagógiai konferencia megszervezésében és szakmai programjának biztosításában. Korábban a kutatócsoport részt vett az őszi szakmai napok és a pedagógusoknak meghirdetett ötletpályázatok szakmai gondozásában is.
A kutatócsoport tagjai hiszik és vallják a következő, Szemere Gyulának A magyar nyelvtan tanítása című könyvéből idézett gondolatot:
A tanítók kötelességek a felebb előadottakban naponként magokat tökéletesíteni, kötelességek észrevételeiket s tapasztalásokat a nevendékek hasznára fordítani, egy szóval kötelességek az idővel és tudományokkal szüntelen elébb menni.
(Szilassy János: A nevelés tudománya. Budán, 1827)
|